Summa poäng 8 8 8 8 8 8 6 5 4 4 9 6
 Datum Grupp Match Resultat Abbe
Ståhlberg
Sandra
Södermark
Marie
Sörensen
Patrik
Tjäder
Richard
Torsson
Tomas
Turesson
Jens
Tägtström
Lars
Värn
Victoria
Värn
Göran
Wennerberg
Håkan
Wennerberg
Thomas
Westberg
 11 juni A Turkiet-Italien 0-3 2   0-2 2 1-1 X 0-3 2 1-1 X 0-2 2 0-2 2 0-1 2 1-2 2 1-2 2 1-1 X 0-2 2 1-2 2
 12 juni A Wales-Schweiz 1-1 X   0-2 2 1-1 X 0-0 X 1-1 X 1-2 2 1-1 X 0-2 2 1-2 2 0-3 2 2-1 1 1-1 X 0-1 2
 12 juni B Danmark-Finland 0-1 2   2-1 1 2-0 1 2-0 1 2-1 1 3-0 1 2-0 1 2-0 1 3-1 1 1-0 1 2-0 1 1-2 2 3-0 1
 12 juni B Belgien-Ryssland 3-0 1   3-0 1 3-1 1 1-0 1 2-0 1 2-1 1 2-0 1 2-0 1 3-1 1 1-1 X 3-1 1 3-1 1 2-0 1
 13 juni D England-Kroatien 1-0 1   2-1 1 2-1 1 2-1 X 2-1 1 1-0 1 2-0 1 2-0 1 2-2 X 2-1 1 2-1 1 1-1 X 2-1 1
 13 juni C Österrike-N.Makedonien 3-1 1   2-0 1 1-0 1 1-0 1 1-1 X 2-0 1 1-1 X 1-0 1 3-0 1 1-0 1 1-0 1 2-0 1 2-0 1
 13 juni C Holland-Ukraina 3-2 1   3-0 1 3-1 1 2-0 1 2-0 1 2-1 1 2-0 1 3-1 1 2-0 1 2-2 X 3-1 1 2-1 1 2-1 1
 14 juni D Skottland-Tjeckien 0-2 2   1-0 1 1-1 X 1-0 1 0-1 2 1-1 X 2-0 1 1-2 2 1-2 2 1-2 2 2-2 X 1-1 X 0-1 2
 14 juni E Polen-Slovakien -   2-0 1 2-0 1 1-0 1 1-0 1 2-0 1 1-1 X 2-1 1 2-1 1 2-1 1 2-0 1 1-0 1 1-0 1
 14 juni E Spanien-Sverige -   1-1 X 2-1 1 2-0 1 1-1 X 3-1 1 2-0 1 2-0 1 1-1 X 2-2 X 1-1 X 1-1 X 1-1 X
 15 juni F Ungern-Portugal -   0-3 2 1-4 1 0-3 2 0-2 2 0-3 2 0-2 2 0-3 2 1-3 2 0-3 2 1-3 2 0-3 2 0-2 2
 15 juni F Frankrike-Tyskland -   2-1 1 1-1 X 2-1 1 1-1 X 1-1 X 1-1 X 1-1 X 2-2 X 2-2 X 2-2 X 1-2 2 1-1 X
 16 juni B Finland-Ryssland -   1-0 1 0-2 2 0-2 2 2-1 1 0-2 2 0-0 X 1-2 2 1-3 2 0-3 2 0-2 2 1-1 X 0-2 2
 16 juni A Turkiet-Wales -   1-0 1 1-0 1 0-1 2 2-1 1 2-1 1 2-0 1 1-0 1 2-0 1 0-0 X 3-2 1 2-1 1 2-1 1
 16 juni A Italien-Schweiz -   1-1 X 2-1 1 1-0 1 1-1 X 2-0 1 2-0 1 1-1 X 2-1 1 2-0 1 2-1 1 2-0 1 2-1 1
 17 juni C Ukraina-N.Makedonien -   2-0 1 0-0 X 2-1 1 0-0 X 3-0 1 2-0 1 0-0 X 2-2 X 1-0 1 0-1 2 2-0 1 2-0 1
 17 juni B Danmark-Belgien -   1-2 2 1-2 2 1-1 X 1-1 X 1-2 2 1-1 X 1-2 2 1-3 2 1-1 X 2-2 X 0-2 2 1-2 2
 17 juni C Holland-Österrike -   2-0 1 3-1 1 2-0 1 3-1 1 2-0 1 2-0 1 3-1 1 2-2 X 2-1 1 3-1 1 3-2 1 2-1 1
 18 juni E Sverige-Slovakien -   1-0 1 2-0 1 1-0 1 2-0 1 1-0 1 2-0 1 2-0 1 2-1 1 1-0 1 3-0 1 2-0 1 2-1 1
 18 juni D Kroatien-Tjeckien -   3-1 1 2-2 X 0-0 X 1-0 1 2-0 1 0-0 X 0-1 2 3-2 1 1-1 X 2-1 1 2-0 1 2-0 1
 18 juni D England-Skottland -   2-1 1 3-0 1 2-1 1 2-0 1 3-1 1 2-0 1 3-0 1 2-0 1 0-1 2 2-0 1 1-1 X 2-0 1
 19 juni F Ungern-Frankrike -   0-4 2 0-2 2 0-2 2 0-2 2 0-2 2 0-2 2 0-2 2 0-3 2 1-2 2 0-2 2 2-3 2 0-3 2
 19 juni F Portugal-Tyskland -   1-0 1 2-2 X 1-1 X 2-2 X 1-2 2 1-1 X 2-2 X 2-2 X 2-1 1 2-3 2 1-1 X 1-2 2
 19 juni E Spanien-Polen -   1-0 1 2-1 1 2-0 1 3-1 1 2-1 1 2-0 1 1-1 X 1-2 2 3-0 1 3-2 1 3-1 1 2-1 1
 20 juni A Italien-Wales -   2-0 1 1-0 1 1-0 1 2-0 1 2-0 1 2-0 1 3-1 1 3-1 1 3-0 1 2-2 X 2-2 X 2-0 1
 20 juni A Schweiz-Turkiet -   2-2 X 1-1 X 2-0 1 1-1 X 1-1 X 1-1 X 1-2 X 2-2 X 1-1 X 1-3 2 1-2 2 1-1 X
 21 juni C N.Makedonien-Holland -   0-3 2 0-3 2 0-2 2 0-2 2 0-3 2 0-2 2 0-2 2 0-3 2 0-2 2 1-4 2 1-3 2 0-3 2
 21 juni C Ukraina-Österrike -   1-1 X 2-2 X 0-1 2 1-1 X 2-0 1 2-0 1 1-1 X 1-2 2 1-0 1 0-1 2 2-2 X 1-1 X
 21 juni B Ryssland-Danmark -   0-2 2 0-2 1 0-2 2 1-2 2 0-2 2 1-1 X 1-2 2 1-3 2 1-0 1 1-2 2 1-1 X 1-1 X
 21 juni B Finland-Belgien -   0-2 2 1-3 2 0-1 2 0-2 2 0-3 2 1-1 X 1-2 2 0-4 2 0-1 2 0-3 2 1-2 2 0-3 2
 22 juni D Tjeckien-England -   0-2 2 0-2 2 0-1 2 1-3 2 1-2 2 0-2 2 1-2 2 1-2 2 1-1 X 1-3 2 0-1 2 1-1 X
 22 juni D Kroatien-Skottland -   2-0 1 3-1 1 0-1 2 2-0 1 2-0 1 0-2 2 0-0 X 2-1 1 1-0 1 1-1 X 2-2 X 2-1 1
 23 juni E Slovakien-Spanien -   0-2 2 0-2 2 0-2 2 0-2 2 1-2 2 0-2 2 1-3 2 0-2 2 0-2 2 1-2 2 0-2 2 0-2 2
 23 juni E Sverige-Polen -   1-1 X 2-1 1 2-1 1 2-1 1 1-0 1 2-0 1 2-0 1 1-1 X 2-1 1 2-2 X 2-1 1 1-1 X
 23 juni F Tyskland-Ungern -   3-0 1 3-0 1 2-0 1 2-0 1 2-0 1 2-0 1 2-0 1 3-0 1 3-0 1 3-0 1 3-0 1 2-0 1
 23 juni F Portugal-Frankrike -   1-2 2 2-1 1 1-2 2 1-2 2 0-1 2 1-1 X 2-2 X 1-1 X 2-2 X 2-2 X 2-2 X 1-2 2
 Tippade lag 1-4 Grupp A ItalienItalienItalienItalienItalienItalienItalienItalienItalienTurkietItalienItalien
SchweizTurkietSchweizTurkietTurkietTurkietSchweizTurkietSchweizWalesTurkietTurkiet
TurkietSchweizWalesSchweizSchweizSchweizTurkietSchweizTurkietItalienSchweizSchweiz
WalesWalesTurkietWalesWalesWalesWalesWalesWalesSchweizWalesWales
 Tippade lag 1-4 Grupp B BelgienBelgienDanmarkBelgienBelgienBelgienBelgienBelgienRysslandDanmarkBelgienBelgien
DanmarkDanmarkRysslandDanmarkDanmarkDanmarkDanmarkDanmarkBelgienBelgienFinlandDanmark
FinlandRysslandBelgienFinlandRysslandFinlandRysslandRysslandDanmarkRysslandDanmarkRyssland
RysslandFinlandFinlandRysslandFinlandRysslandFinlandFinlandFinlandFinlandRysslandFinland
 Tippade lag 1-4 Grupp C HollandHollandHollandHollandHollandHollandHollandHollandHollandHollandHollandHolland
ÖsterrikeÖsterrikeÖsterrikeUkrainaUkrainaUkrainaÖsterrikeÖsterrikeUkrainaÖsterrikeÖsterrikeÖsterrike
UkrainaUkrainaUkrainaN.MakedonienÖsterrikeÖsterrikeUkrainaUkrainaÖsterrikeN.MakedonienUkrainaUkraina
N.MakedonienN.MakedonienN.MakedonienÖsterrikeN.MakedonienN.MakedonienN.MakedonienN.MakedonienN.MakedonienUkrainaN.MakedonienN.Makedonien
 Tippade lag 1-4 Grupp D EnglandEnglandEnglandEnglandEnglandEnglandEnglandKroatienKroatienEnglandEnglandEngland
KroatienKroatienSkottlandKroatienKroatienSkottlandTjeckienEnglandEnglandKroatienKroatienKroatien
SkottlandTjeckienKroatienTjeckienTjeckienTjeckienKroatienTjeckienSkottlandSkottlandTjeckienTjeckien
TjeckienSkottlandTjeckienSkottlandSkottlandKroatienSkottlandSkottlandTjeckienTjeckienSkottlandSkottland
 Tippade lag 1-4 Grupp E SpanienSpanienSpanienSpanienSpanienSpanienSpanienPolenSpanienSverigeSpanienSpanien
SverigeSverigeSverigeSverigeSverigeSverigeSverigeSverigeSverigeSpanienSverigeSverige
PolenPolenPolenPolenPolenPolenPolenSpanienPolenPolenPolenPolen
SlovakienSlovakienSlovakienSlovakienSlovakienSlovakienSlovakienSlovakienSlovakienSlovakienSlovakienSlovakien
 Tippade lag 1-4 Grupp F FrankrikePortugalFrankrikeFrankrikeTysklandTysklandFrankrikeFrankrikeTysklandPortugalPortugalFrankrike
PortugalTysklandPortugalTysklandFrankrikeFrankrikeTysklandPortugalPortugalTysklandTysklandTyskland
TysklandFrankrikeTysklandPortugalPortugalPortugalPortugalTysklandFrankrikeFrankrikeFrankrikePortugal
UngernUngernUngernUngernUngernUngernUngernUngernUngernUngernUngernUngern
 Tippade fyra bästa treor PolenFrankrikeTysklandFinlandPortugalSlovakienPortugalTysklandPolenFrankrikeSchweizRyssland
UkrainaPolenBelgienPortugalSchweizFinlandKroatienTurkietTurkietPolenFrankrikeSchweiz
SlovakienTjeckienPolenN.MakedonienPolenPortugalUkrainaÖsterrikeFrankrikeSkottlandUkrainaPolen
TysklandUkrainaKroatienSchweizÖsterrikePolenÖsterrikeRysslandÖsterrikeItalienTjeckienTjeckien
 Vilka lag går till kvartsfinal? BelgienItalienItalienBelgienKroatienBelgienBelgienBelgienItalienTurkietBelgienSverige
EnglandBelgienTysklandDanmarkTysklandEnglandEnglandEnglandPortugalPortugalEnglandFrankrike
SpanienTurkietRysslandEnglandItalienSpanienFrankrikeHollandSpanienDanmarkTysklandBelgien
SverigeSpanienDanmarkFrankrikeBelgienSverigeHollandFrankrikeTysklandSverigePortugalItalien
FrankrikeEnglandSverigeHollandDanmarkTysklandItalienPortugalRysslandFrankrikeHollandHolland
TysklandPortugalPortugalItalienHollandHollandPortugalItalienEnglandEnglandSpanienDanmark
ItalienKroatienSpanienSverigeFrankrikeFrankrikeSpanienSpanienKroatienTysklandFinlandSpanien
TurkietHollandFrankrikeTysklandSpanienDanmarkTysklandSverigeHollandBelgienSverigeTyskland
 Vilka lag går till semifinal? BelgienEnglandFrankrikeItalienTysklandEnglandEnglandFrankrikeItalienEnglandPortugalFrankrike
FrankrikePortugalTysklandEnglandItalienFrankrikeHollandItalienSpanienBelgienBelgienBelgien
EnglandBelgienDanmarkFrankrikeHollandSpanienItalienPortugalPortugalPortugalTysklandTyskland
TysklandSpanienSpanienDanmarkFrankrikeItalienSpanienBelgienTysklandDanmarkEnglandHolland
 Vilka lag går till final? FrankrikePortugalFrankrikeFrankrikeFrankrikeItalienHollandFrankrikePortugalEnglandPortugalFrankrike
EnglandBelgienSpanienEnglandItalienEnglandEnglandItalienItalienBelgienEnglandTyskland
 Europamästare FrankrikePortugalFrankrikeFrankrikeFrankrikeItalienHollandFrankrikePortugalEnglandPortugalFrankrike
 Hur många matcher i slutspelet går till förlängning?436524384344
 Hur många matcher i slutspelet går till straffar?322304242221
 Hur många mål görs i slutspelet?Minst 38Minst 38Minst 38Minst 38Högst 37Minst 38Minst 38Minst 38Minst 38Högst 37Högst 37Högst 37
 Gör båda lagen mål i finalmatchen?JaJaJaJaJaJaJaJaJaJaJaJa
 Hur många mål görs det i finalmatchen?343333333333
 Hur många hat-tricks blir det i turneringen?2 eller fler2 eller flerIngaInga1Inga12 eller fler2 eller fler2 eller flerIngaInga
 Abbe
Ståhlberg
Sandra
Södermark
Marie
Sörensen
Patrik
Tjäder
Richard
Torsson
Tomas
Turesson
Jens
Tägtström
Lars
Värn
Victoria
Värn
Göran
Wennerberg
Håkan
Wennerberg
Thomas
Westberg
 Summa poäng8 8 8 8 8 8 6 5 4 4 9 6